Właściciele nieruchomości coraz częściej interesują się piwnicami ogrodowymi. Jeszcze kilka dekad temu takie konstrukcje były spotykane u naszych dziadków, natomiast obecnie konstrukcja taka jak piwnica betonowa półokrągła jest widoczna w przydomowych ogródkach. Wynika to z faktu, iż współczesne domy rzadko mają podpiwniczenie. 

Rynek piwnic betonowych

Wysokie ceny żywności powodują ponowną chęć stosowania praktyk w postaci wykonywania domowych zapraw, nalewek i magazynowania produktów sezonowych. Jeśli w domu nie ma odpowiedniej piwnicy, pojawia się problem, gdzie przechowywać zapasy żywności. Rozwiązaniem jest piwnica betonowa pół okrągła lub o płaskim sklepieniu.

Największy odzew po pojawieniu się popytu na takie konstrukcje nastąpił ze strony producentów prefabrykatów betonowych. Firmy tego typu oferują gotowe konstrukcje, które wystarczy poprawnie zamontować. 

Decydując się na piwnicę betonową, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad sklepieniem. Na rynku można spotkać wiele konstrukcji. Ogromną popularnością cieszy się  piwnica betonowa pół okrągła lub zakopane w ziemię. 

Piwnice z ziemianką

Działki o niewielkich rozmiarach niosą ze sobą konieczność stosowania praktycznych rozwiązań. W przypadku chęci postawienia swojej piwnicy doskonale w taką strategię wpisuje się ziemianka. To piwnica znajdująca się w ziemi, a jej głównym atutem jest równa wysokość w każdej części konstrukcji. Płaskie sklepienie umożliwi przejazd samochodem po działce, tak więc jest to rozwiązanie również mało inwazyjne. Głównym konkurentem dla takiej konstrukcji jest piwnica betonowa pół okrągła. Czym się charakteryzuje?

Piwnica betonowa pół okrągła

Konstrukcja tego typu, dzięki pół okrągłemu sklepieniu jest niezwykle funkcjonalna, a także wyróżnia się świetnymi walorami estetycznymi. Piwnica betonowa pół okrągła wymusza konieczność stworzenia drzwi w ścianie bocznej, a sama kopuła może być zagospodarowana jako miejsce dla kolejnych roślin w ogrodzie.